Pacjent powinien zgłosić się na badania krwi:
Mocz do wykonywanego rutynowo badania ogólnego moczu pozyskiwany jest od pacjentów:
Pojemniki stosowane do pozyskiwania moczu powinny być:
Ilość materiału wystarczająca do badania ogólnego moczu z osadem mikroskopowym wynosi od 50 do 200 ml.
Pojemniki z pobranym materiałem należy opisać imieniem i nazwiskiem, numerem PESEL i dostarczyć jak najszybciej do laboratorium ( w przeciągu 2-3 godzin od pobrania).
Próbkę moczu od niemowląt i małych dzieci pobiera się za pomocą specjalnego woreczka – do nabycia w aptece. Woreczek należy przykleić dziecku rano, tak aby obejmował ujście cewki moczowej. Nie zaleca się zakładania woreczka na noc, gdyż w zbyt długo przechowywanym moczu może dojść do namnażania bakterii. W celu wywołania odruchu oddawania moczu, można zastosować u dziecka masaż okolicy lędźwiowej. Woreczek z moczem należy jak najszybciej dostarczyć do laboratorium. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że czasem trudno jest uzyskać od dziecka odpowiednią ilość moczu do badania. Dlatego w przypadku dzieci można dostarczyć do laboratorium próbkę moczu w ilości mniejszej niż 50 ml.
W celu wykonania dobowej zbiórki moczu, należy przygotować:
Zbiórkę moczu prowadzimy 24 godziny, w ciągu których zbieramy każdą porcję oddanego moczu do dużego pojemnika i przechowujemy w chłodnym miejscu.
Badanie rozpoczynamy rano, odrzucając pierwszą poranną mikcję i kończymy rano następnego dnia (np. zaczynamy zbiórkę moczu w poniedziałek o godzinie 7.00 – tę próbkę moczu odrzucamy, czyli nie pobieramy jej – natomiast każdą następną porcję moczu zbieramy do dużego pojemnika. We wtorek o godzinie 7.00 zbieramy ostatnią porcję moczu).
Jeżeli w ciągu tych 24 godzin nie pobierzemy chociaż 1 próbki moczu – badanie należy powtórzyć (tzn. wyniki badania będą zafałszowane jeśli nie wykonamy kompletnej 24-godzinnej zbiórki moczu). Aby dostarczyć próbkę moczu do laboratorium należy:
Próbka kału powinna być pobrana:
Pobrana próbka kału powinna być jak najszybciej dostarczona do laboratorium.
Wszystkie próbki do badań mikrobiologicznych należy pobierać wyłącznie do jałowych pojemników. Wszystkie badania mikrobiologiczne najlepiej wykonać przed rozpoczęciem antybiotykoterapii.
W celu pobrania wymazu z gardła należy zgłosić się do laboratorium:
Prawidłowo oddany mocz na posiew:
Należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie dotknąć wewnętrznej strony pojemnika i nakrętki ( co może spowodować zanieczyszczenie próbki).
Próbkę moczu należy w jak najkrótszym czasie dostarczyć do laboratorium.
Należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie dotknąć wewnętrznej strony pojemnika i nakrętki ( co może spowodować zanieczyszczenie próbki).
Próbkę moczu należy w jak najkrótszym czasie dostarczyć do laboratorium.